Система за сигурност, базирана на ситуационен център за видеонаблюдение, ще гарантира спокойствието в Община Елин Пелин

Дата на публикуване: 20.01.2016 22:00

 

 

Учредяването на Консултативен съвет по сигурност към Община Елин Пелин се случи на специално организирана среща на 20 януари 2016 от 11:30 часа в залата на Общината.

Общинското ръководство бе представено от кмета доц. д-р инж. Ивайло Симеонов, председателя на Общинския съвет Николай Плещов, заместник-кмета по Европейските политики и програми Натали Марценкова, Димитър Димитров – специалист „Военно-временни пунктове за управление“, Ели Цветанова и Биана Цекова – експерти в отдел „Образование и култура“. Събирането бе уважено от г-жа Мариета Иванова – директор на Областна дирекция на МВР, София област. Присъстваха членовете на консултативния съвет по сигурност, кметове на населени места и общински съветници.

Кметът на Община Елин Пелин доц. Симеонов определи срещата като важна за сигурността на общината и за личната сигурност на хората. Консултативният съвет, за чието учредяване e свикано събирането, трябва да обедини експерти от национално и световно ниво и заедно с експертизата в Общината, с усилията на полицията и с участие на частните охранителни фирми и граждани, да постигне целта за сигурнa и спокойна обстановка за гражданите и бизнеса. Една от основните задачи на срещата бе да бъде представена и разяснена концепцията за създаване на ситуационен център, който да следи за спокойствието на хората и да осигурява превенция на престъпленията. За този център Общината ще работи в тясно сътрудничество със създадените от г-н Пиперков (собственик и управител на охранителна фирма) инфраструктура и добоволен екип от специалисти с високотехнологично оборудване.

Асен Пиперков получи възможността да запознае присъстващите с идеята за създаване на ситуационен център за видеонаблюдение, който да покрива цялата Община. У нас подобен център има само в Столична община. Центърът ще бъде модерно оборудван и ще осигурява 24-часово видеонаблюдение на всички обществени и търговски обекти и входове и изходи на населени места в общината чрез 96 камери. Две са основните функции на ситуационния център. От една страна, той ще осигурява превенция от престъпления, регистриране на престъпления и залавяне на нарушители посредством връзка с РПУ чрез специализиран софтуер. Наблюдателната система ще интегрира съществуващите в общината камери и чрез добавяне на нови такива ще бъде разгърната във всички кметства. Г-н Пиперков апелира към представителите на всички охранителни фирми да се включат в системата и да предоставят автопатрули, за да може да се реагира максимално бързо и адекватно на сигналите, подавани от камерите. От друга страна, ситуационният център ще играе роля на команден пункт, който при необходимост да се ползва за управление на кризи в общината. В извънредни ситуации на бедствия и аварии този център може да предостави максимално бързо необходимата информация за вземане на решения от общинската администрация и за мобилизиране на ресурсите за справяне с проблемите. Общината ще ползва безвъзмездно изградения от г-н Пиперков ситуационен център, който скоро предстои да бъде завършен технологично. С общински средства ще се финансира само видеонаблюдението.

Кметът доц. Симеонов допълни, че функционирането на ситуационен център ще позволи да се намалят с повече от 50% разходите за охрана на територията на общината, като в същото време ще гарантира предоставянето на по-качествена и ефективна услуга. За сравнение, нереализираният проект за видеонаблюдение от миналата година е на стойност 340 хил. лева. Видеонаблюдението чрез ситуационния център ще бъде на цена 65-70 хил. лева.

Работата на центъра ще бъде надграждана с обучение на доброволци по места от местни и международни експерти. Друга иновативна идея е да бъде създаден уникален екип от парамедици, който би бил от особена важност за отдалечените населени места, където живеят предимно възрастни хора. Доц. Симеонов подчерта, че сигурността в общината, освен за гражданите, е важен фактор и за бизнеса, който го взима под внимание при оценка на инвестиционните си намерения.

Г-н Пиперков представи членовете на Консултативния съвет по сигурност:

  • Велислав Бонев – международен експерт по сигурността, президент на Национална асоциация сигурност;
  • Ор. полк. Румян Русев – експерт по екстремизъм и тероризъм към президентството;
  • Светослав Славчев – експерт по сигурността;
  • Полк. Венцислав Венков – началник във Военно окръжие, София област;
  • Петър Ценев – началник на РПУ – Елин Пелин (основен потребител на услугата по видеонаблюдение);
  • Ангел Симеонов – ст. експерт „Бедствия и аварии“ към Община Елин Пелин и Община Горна Малина;
  • Красимир Цветанов – директор на Българска бодигард федерация;
  • Асен Пиперков – собственик и управител на охранителна фирма.

Тези експерти ще работят пряко с общината и Районното полицейско управление. Съставът на съвета остава отворен за предложения за нови членове.

В дискусията се включи и г-жа Иванова, директор на ОД на МВР, която заяви готовност да подкрепи всички идеи, които допринасят за благото и спокойствието на гражданите. Тя подчерта ролята на взаимодействието между местното РПУ, областната дирекция, кметовете и охранителните фирми, заключавайки, че „когато работим в екип, резултатите са добри“.

Г-н Бонев, международен експерт по сигурността, изрази убеждението си, че съчетанието и сътрудничеството на частния сектор и държавния сектор в областта на сигурността са ценни и дават ефективното решение, като се базира на опита си като член на съвет по сигурността в Австрия. Той отправи апел за взаимодействие на всички страни, което да почива на задълбочен анализ на корените на проблемите, както и за стимулиране на активността на гражданите и интегриране на техния потенциал в цялостната концепция за сигурност на общината.

Срещата приключи с набелязване на следващите стъпки в работата на Съвета по сигурност, а именно – предлагане на готова концепция за сигурност в срок до две седмици и насрочване на следващо събиране след около месец за обсъждане и утвърждаване на концепцията.