Ремонт на черквата "Свети Николай Чудотворец" в с. Столник

Дата на публикуване: 10.12.2018 15:20
На 06 декември, деня на Свети Николай Мирликийски, беше открита ремонтираната черква "Свети Николай Чудотворец" в село Столник.

През изминалите месеци е направен цялостен ремонт на църквата отвън, нов покрив, нова мазилка и боя, каменна облицовка и голям плочник пред входа. Ремонта е извършен с изключителната помощ на Община Елин Пелин в лицето на кмета г-н Ивайло Симеонов, г-н Илиян Милатинов – кмет на с. Столник, г-жа Здравка Стойчева – председател на Църковното настоятелство в селото, „Брамак – покривни системи“ ЕООД в лицето на г-н Кирил Дянков, "Земелрок Щайн унд Дизайн" ЕООД в лицето на г-н Атанас Атанасов и г-н Калоян Чернев. Църковното настоятелство изказва благодарност на г-н Николай Плещов, председател на Общински съвет гр. Елин Пелин, който със собствени средства подарява голямата икона на Св. „Николай Чудотворец“ на входа на църквата. Не бива да забравяме и всички миряни, които са дали своята лепта за това добро дело.

Ремонтът е извършен от бригадата на строителния предприемач Любомир Начев от с. Мусачево, който също оказва значителна помощ при извършените ремонтни дейности.

Църквата „Св. Николай Чудотворец“  в с. Столник е построена в края на 14 век, преди падането на България под турско робство. Изградена е върху старо военно укрепление, като са използвани северната и южната стена, на която и до днес вместо прозорци стоят бойниците. Камбанарията е построена от каменни блокове, с кръстове на всеки от тях.

След падането на България под турско робство, за да се запази църквата от събаряне или палеж, жителите на с. Столник докарват с волски каруци тонове пръст и я затрупват, като оставят тесен, едва забележим вход от запад. Така църквата оцелява четири века, като през цялото време е била действаща. Легендата разказва, че в нея са се укривали Васил Левски и Ангел Кънчев, които са идвали на среща с членове на тайния революционен комитет от с. Столник.

През 1864 г., когато турския султан издава ферман, с който дава свобода на християнските храмове, църквата е открита и с даренията на по-богати столнишки фамилии, и с помощта на цялото население е надградена, изписана, както отвътре, така и отвън. Обзаведена е, както го изисква канона, със всичко необходимо като всеки православен храм.

Стенописите са направени от Иван Костадинов от Самоковската Зографска Школа, син на Коста Вальов и племенник на Захари Зограф. Големия и малкия иконостас, както и владишкия трон, са дело на тревненските майстори дърворезбари. В църквата има уникални църковни книги, които са на повече от 150 години, дарени от родолюбиви столничани. На могилата, която е от пръстта, с която е била засипана църквата, звъни 120 годишна камбана.

През всичките тези далечни и близки години, църквата е била действаща, за нея са полагани грижи, за да оцелее до наши дни, да събира хората на хубави празници, да се гордеем с нея и да се грижим за нея, както са го правели нашите деди. Защото тази църква е един уникален храм на нашата вяра, който оставяме в ръцете на децата и на внуците ни.

Следващата година ни предстои да се направи всичко възможно, за да бъде поправена оградата на Църковния двор и да бъдат реставрирани уникалните стенописи.
Това, което не достига на жителите на селото за предстоящите ремонти, са паричните средства.

Църковното настоятелство е открило банкова сметка с надеждата, че православни християни, граждани, фирми и организации при възможност могат да направят своето парично дарение пълното възстановяване на храма.

Сметката е:
Райфайзен Банк
Църковно настоятелство при църква „Св. Николай Чудотворец“ с. Столник
IBAN BG 47RZBB91551006590924
 
Данните за Църквата са взети от архивите на Народната библиотека, а нейната история е описана в книгата на Цветко Анев „Историята на моето родно село Столник“.


 

Търсене