СРЕЩА С ДОБРОВОЛЦИ ЗА МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА ДОБРОВОЛЕЦА
Дата на публикуване:
06.12.2016 08:26
Част от доброволците, участвали в общинското оперативно учение за действие при бедствия, аварии и тероризъм „Спасител. Елин Пелин – 2016“, проведено през пролетта и лятото на тази година, се събраха по повод Международния ден на доброволеца на среща, организирана от Общината. Те бяха посрещнати в ритуалната зала на Община Елин Пелин от заместник-кмета Ели Цветанова, заместник-кмета Стоян Стоянов и Станислав Георгиев, който бе заместник – началник щаб в оперативното учение.
Г-жа Цветанова поздрави доброволците за празника: „Благодаря Ви времето и енергията, които влагате, за безкористната подкрепа и най-вече за това, че сте поели отговорността да участвате в доброволното формирование.“ – каза тя. Всеки от доброволците получи сертификат за участие в общинското оперативно учение за действие при бедствия, аварии и тероризъм „Спасител. Елин Пелин – 2016“. Г-н Георгиев от своя страна също изказа благодарността си за сътрудничеството, както по време на учението, така и по време на реалните действия при двата пожара, разразили се това лято на територията на общината ни.
Към момента групата на доброволческия отряд е малко над 20 човека, сред които има от ученици в гимназиален курс и студенти до хора със сериозен професионален опит зад гърба си. На срещата се бяха отзовали шестима от тях. Поговорихме за дейността им като доброволци.
„Най-тежко тази година бе овладяването на пожара над с. Нови хан. Четири дена бяхме там, заедно с пожарникарите и хората от общинското горско дружество. Отзоваха се и много жители на Нови хан и близките села. Пожарът беше много сериозен, там беше най-трудно, но се справихме.“ – сподели Кристиян Стоянов, един от хората на първа линия при гасенето на пожара.
Доброволците разказаха за преживени моменти и впечатления от бедствия и аварийни ситуации, в които са били сред действащите лица и са помагали за спасяването на хора и имущество. Спомниха си за наводненията през 2004 г., за бедственото положение в Мизия – все ситуации, в които сътрудничеството с местните власти, пожарните служби, гражданска защита и армията са от изключително значение.
Всеки от доброволците има своята професия или занимание. В тази връзка те споделиха за административните спънки и зависимостта от работодателите. Очакванията им са, че с новия Закон за доброволчеството ще се постави смислена нормативна основа и редица от проблемите ще бъдат ако не решени, то добре регламентирани.
„Има ситуации, с които държавата не може да се справи. Тук е мястото на доброволците, които да помагат при извънредни ситуации. Нашата мисия е да продължаваме на помагаме на общността.“ – каза Станислав Георгиев.
А на въпроса дали общината ни е подготвена за евентуално природно бедствие, момчетата бяха категорични: „Има още много какво да се желае, но първите стъпки са направени. Гаранция в борбата срещу природните стихии няма, но се предприемат мерки, за да сме готови за адекватна реакция и за минимизиране на негативните последствия при кризисна ситуация.“